Netflixte İzlemeniz Gereken 8 Kore Dizisi adında bir liste hazırladık bugün sizler için. Netflix’te sürekli karşınıza çıkan ve izlesem mi izlemesem mi diye kararsız kaldığınız Kore dizileri hakkında keyifli bir yazı.

Güney Kore pop kültürü,  Bong Joon-ho’nun geçen yıl Akademi Ödülleri’nde büyük ödülü kazanan Parasite adlı filmi ile dikkatleri üzerine çekmişti. Bunu yanı sıra Billboard Hot 100 listelerini alt üst eden K-pop grubu BTS de tür dünyada ayrı bir furya oluşturmuş durumda.

Özellikle Kore televizyon şovları veya K-dizileri, pandeminin de etkisiyle son 18 ayda tüm zamanların en yüksek yabancı izleyici kitlesine ulaştı.

Netflixte izlemeniz gereken Kore dizileri arasından birkaç örnek vermek gerekirse Sweet Home, Crash Landing on You ve Move to Heaven diyebiliriz.

K-dramaları garip bir şekilde bağımlılık yapmalarıyla bilinir. Kore dizilerinde hikâye örgüsü muhteşemdir. Sürekli olarak gelişen ve dönüşen bir hikâye içinde bulursunuz kendinizi. Bunun yanı sıra komik sahnelerin zamanlaması harikadır. Ve bu komik sahneler çok uzatmadan tadında bırakılır. Ayrıca karakterler arasındaki bağlantı ve uyum oldukça etkileyicidir.

Kore dizilerinde sürekli yapış yapış bir romantizm görmezsiniz. Arka planda dostluk arkadaşlık aile bağları gibi toplumsal değerlerin sürekli ve derinlemesine işlendiğini görürsünüz.

Bir dakika önce dramatik bir sahnede göz yaşlarınıza hakim olamazken 1 dakika sonra gülmekten karnınıza ağrı girebilir.

Karakterler çok doğal ve gerçekçidir. Günlük hayattaki normal insanlar gibi yemek yer, normal insanlar gibi alışveriş yapıp metroya biner şaşırdıklarında kızdıklarında çok doğal tepkiler verirler. Genellikle dizinin üçüncü bölümünden itibaren dizi müziklerini mırıldanmaya başlarsınız. Hatta spotify da dizinin OST lerini bulur ve sık sık dizi müziklerini dinler hale gelirsiniz.

Kore dizilerinde bariz bir kültürel farklılık ve dil engeline rastlarsınız. Fakat, Bong’un geçen yıl Altın Küre ödül konuşmasında söylediği gibi Kore dizi ve filmlerini alt yazı ile izlemek sadece 1 inch yüksekliğinde bir engel. Yani aşılması çok basit bir engel diyebiliriz. Ama bu engeli aştığınızda, çok daha şaşırtıcı dizi ve filmlerle tanışabilirsiniz.

Koregram ekibi olarak aşağıda bir çok türde ve hemen herkesin ilgisini çekebilecek çeşitlilikte bir derleme yaptık.

İşte Netflixte İzlemeniz Gereken 8 Kore Dizisi.

Flower of Evil (2020)

Netflixte izlemeniz gereken 8 Kore dizisi arasında ilki duygusal derinliği olduğu kadar sürükleyici bir gerilim filmi. Oyuncularının muhteşem performanslarıyla hayat bulan gerilim dolu olay örgüsüyle bir solukta izlenecek bir yapım.

Baek Hee-sung (Lee Joon-gi), genç bir kızı ve dedektif olan karısı Cha Ji-won (Moon Chae-won) ile görünüşte mükemmel bir hayat yaşayan bir metal ustasıdır. Fakat bir gün eski bir tanıdığıyla karşılaşmasının ardından geçmişinde karanlık ve karmaşık bir şeyler gizlediği ortaya çıkar.

Bu sırada Ji-won’un ekibi 18 yıl önce ölen bir seri katilin kullandığı yöntemle cinayet işleyen bir seri katili araştırmaktadırlar. Soruşturmanın derinleştikçe Ji-won, aslında kocası hakkında ne kadar şey bildiğini sorgulamaya başlar.

Signal (2016)

Gerçek suç podcast’lerini dinlemekten hoşlanıyorsanız Signal tam size göre bir dizi. Netflixte izlemeniz gereken 8 Kore dizisi listesinde 2. sırada. Signal, kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi. Güney Kore’deki gerçek, çözülememiş suç dosyalarına dayanan ve eleştirmenlerce çok beğenilen bir suç-gerilim dizisi. Netflixte izlemeniz gereken 8 Kore dizisi listemize üçüncü sıradan dahil olan Signal 2016 yapımı olmasına rağmen eskimeyen bir yapıt.

Hikaye anlatımı, oyunculuk ve detaylara gösterilen inanılmaz özen, Signal’i modern Kore dizileri arasında öne çıkan bir dizi yapıyor.

Sky Castle (2018)

Sky Castle, Güney Kore’nin elit tabakasının dünyasına ve bu elitlerin ailelerinin nüfuzunu ve başarısını korumak için neler yaptıklarını derinlemesine anlatan bir dizi. Netflixte izlemeniz gereken 8 Kore dizisi listemize 4. sıradan giren dizi Güney Kore eğitim sisteminin olağanüstü rekabetçiliğinden bahsediyor. Yüksek gerilimli bir hiciv dizisi diyebiliriz bu dizi için.

Move to Heaven (2021)

Move to Heaven, yaşamı, ölümü, kederi ve insanların kayıplarla başa çıkma yollarını bir “travma temizleme” şirketinin perspektifinden araştırıyor. Peki nedir bu travma temizleme şirketi? Bu şirket, insanların öldüklerinde geride bıraktıkları eşyalarını temizleyen, toplayan ve organize eden bir oluşum. Move to Heaven Netflixte izlemeniz gereken 8 Kore dizisi arasındaki yerini 5. sıradan alıyor.

Kingdom (2019)

16. yüzyılda Joseon Hanedanlığı döneminde Veliaht Prens Lee Chang’i (Ju Ji-hoon) siyasi yolsuzluk söylentileriyle ilgili bir soruşturma yaparken ilginç bir virüs salgınıyla karşılaşır. Virüs, enfekte olanları insan eti yiyen zombilere dönüştürmektedir.

Sweet Home (2020)

ABD’de Netflix Top 10’a giren ilk K-drama Sweet Home’un hikayesi aslında aynı ada sahip bir webtoona dayanıyor. Dizinin konusu bir canavar istilası ile kıyamet senaryosu ve insanların bu süreçle mücadelesi diyebiliriz.

sweet home 2020

Crash Landing on You (2020)

Geçen yıl Netflix’te en çok izlenen İngilizce olmayan yapımlardan biriydi ve bunu fazlasıyla hak ediyordu. Komedi, aksiyon ve romantizminin mükemmel karışımı diyebiliriz, Crash Landing on You, klasik bir romantik komediden isteyebileceğiniz her şeyi içinde barındıran bir yapım.

Dizi, yamaç paraşütü yaparken bir kasırgaya yakalanıp Kore yarım adasının askerden arındırılmış bölgesini geçerek Kuzey Kore tarafına zorunlu iniş yapan zengin bir Güney Koreli iş kadını Yoon Se-ri (Son Ye-jin) nin hikayesini anlatıyor. Sınırı geçip Kuzey Kore tarafına iniş yaptıktan sonra, Kuzey Koreli bir subay olan Ri Jeong-hyeok (Hyun Bin) tarafından yakalanıyor. Fakat Yoon Se-ri uzun uğraşlar sonunda onu resmi makamlara bildirmeden saklayıp tekrar Güney Kore’ye geçmesine yardım etmeye ikna ediyor.

Strong Girl Bong-soon (2017)

Adından da anlaşılacağı gibi, Do Bong-soon (Park Bo-young) güçlü bir kadındır. Hatta insanüstü bir güce sahiptir. Kahramanımız bu süper gücün kadınlara aktarılan kalıtsal bir özellik olduğu bir ailede doğmuştur. Bong-soon hep oyun endüstrisinde çalışmayı hayal ediyor. Ve Ainsoft’un genel müdürü Ahn Min-hyuk (Park Hyung-sik) koruması olarak işe girmeyi  bu hayalini gerçekleştirmek için iyi bir adım olarak görüyor.

Bu esnada, Bong-soon’un çocukluk arkadaşı, polis memuru In Gook-du (Ji-soo), bölgede bir dizi kaçırma vakasını çözmeye çalışıyor ve olayı çözüp suçluları yakalamak için Bong-soon’un gücünü kullanmak istiyor.

K-Drama diye adlandırılan Kore dizilerini izleme dışında Korece’ye de ilgi duyuyorsanız Korece hakkındaki yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca dizi ve filmlerde bolca gördüğünüz Kore yemekleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kore cilt bakımı Kore kozmetik ürünleri gibi K-Beauty konularıyla ilgili yazılar da mevcut.