2022 Kore Dizileri konusuna girmeden önce, 2021 ile alakalı genel bir değerlendirme yapalım öncelikle. 2021, K-drama yani Kore Dizisi sevenler için sürprizlerle dolu bir yıl oldu. Daha önce hiç Kore dizisi izlememiş milyonlarca insan geçtiğimiz yıl en az bir Kore dizisi izlemiş oldu. Evet bunu squid game başardı. Dünyanın her yerinde hali hazırda bir çok insan Kore dizileri izlese de Kore dizilerinden hoşlanmayan ciddi bir kitle de mevcut. 2021 yılında Kore dizilerine olan önyargı biraz daha hafifledi diyebiliriz.

Tek bir nokta var, bilindiği üzere Kore dizileri tamamen Korece olarak yayınlanıyor. Tabi ki altyazı seçenekleri mevcut. Başlangıçta dizi ve filmlerin Korece olması bir dezavantaj gibi görünse de zamanla insanlar buna alışıyor. Ve hatta hoşlarına gidiyor, zamanla Korece ders alıp bu dili öğrenmeye başlayanlar bile var.

2022 Kore Dizileri Arasında Neler Var?

Bu yıl bizi neler bekliyor? 2022 Kore Dizileri arasında neler var? Herkesin Kore Dizileri izlemesinin farklı bir nedeni olabiliyor. Kimisi eğlenceli bulduğu için Kore dizileri izliyor, kimisi sürükleyici bulduğu için. Bazıları çok romantik olduğunu düşünüyor Kore dizilerinin. Sebepler kişiden kişiye değişkenlik gösterse de ortak kanaat Türkiye’de Kore Dizilerinin genel anlamda sevildiği yönünde. O halde bakalım bu yıl hangi Kore dizileri geliyor? Hangi Kore dizisinde oyuncular kimler, yönetmen kim ..

2022 Kore Dizileri – İlk 10

Tahmin edebileceğiniz üzere 2022 yılında yüzlerce Kore dizisi çıkacaktır. Şimdiden resmi açıklaması yapılan veya hali hazırda yayımlanan dizi sayısı 50den fazla. Bizim bunların tamamına değinmemiz pek mümkün değil. Gerek yurtiçi gerek yurtdışı kaynaklardan edindiğimiz izlenime göre 2022’nin en çok izlenecek 10 Kore dizisini Koregram olarak sizler için derledik.

1- Hellbound

2022 Kore Dizileri arasında en dikkat çeken yapımlardan birisi bu dizi. Öncelikle şunu söyleyelim ki bu kore dizisi zayıf kalpliler için değil. Squid Game çılgınlığından sonra Hellbound, hayranların takıntılı olduğu bir başka Kore draması. Bir ölüm meleğinin aniden ortaya çıkıp insanlara önceden belirlenmiş bir zamanda cehenneme sürükleneceklerini bildirmesiyle dünya kaosa sürüklenir.

Sonunda her birey için bahsedilen o an geldiğinde, 3 iblis ortaya çıkar ve kişilerin ruhunu alarak cehenneme sürükler.

Tüm bu kaosun ortasında “Yeni Gerçek” adlı bir kült organizasyon kurulur. Örgütün amacı kendilerince saf ve günahsız bir toplum inşa etmektir. Kurguladıkları düzene uyum sağlamayan kişilerin ilahi cezaya çarptırılarak cehenneme sürüklendiğini belirtirler ve bu şekilde toplumu domine etmeye çalışırlar.

Ancak küçük bir grup insan bu organizasyona boyun eğmez ve onunla savaşmaya başlar.

hellbound kore dizisi

2- My Name

2022 Kore dizileri arasında bu dizi adeta kadınların gücünü haykırıyor! Kim Jin-min’in yönettiği My Name, babasının ani ölümünden sonra intikam almak isteyen Yoon Ji-Woo adında genç bir kadının hikayesini anlatıyor.

Bir uyuşturucu çetesi için çalışan Ji-Woo, zamanla patronu Choi Mu-Jin’in güvenini kazanır. Babasının katilini bulabilmek için patronunun talimatıyla emniyet teşkilatına sızar ve polis olur.

Polis olduktan sonra narkotik birimine atanan Ji-Woo, Dedektif Jeon Pil-Do ile birlikte çalışır. Bakalım kahramanımız Ji-Woo babasının katilini bulabilecek mi?

my name kore dizisi

3- Taxi Driver

Suçla mücadele ve aksiyon türündeki yapımları seviyorsanız mutlaka izlemeniz gereken bir dizi. 2022 Kore Dizileri arasında bu büyüleyici 16 bölümlük drama, Rainbow Deluxe Taksi adlı lük bir bir taksi şirketindeki bir grup çalışanın hıkayesini anlatıyor. Taksi şirketi bildiğimiz tarz taksi şirketlerinden değil. Müşterilerine onların canını yakan, onlara zarar veren kişilerden intikam alma himzeti sunan özel bir şirket.

Bilgisayar korsanı ve mühendislerden oluşan bu sıradışı ekibi Jang Sung-chul ve Kim Do-gi yönetiyor. İlerleyen bölümlerde taksi şirketinin faaliyetleri bir savcı tarafından takibe alınıyor. Savcı ekibi ve faaliyetlerini araştırıp inceledikçe bu şirketin vizyonunu anlamaya başlıyor.

taxi driver kore dizisi

4- Vincenzo

2022 Kore Dizileri arasında Song Joong-ki’nin rol aldığı bir yapım arayanlar bu diziyi kaçırmayacaktır.

Kahramanımız Park Joo Hyeon evlat edinildikten sonra, yeni hayatına başlamak için yeni ailesiyle birlikte sekiz yaşında İtalya’ya taşınır.

Üniversitede hukuk eğitimi alır ve mezun olur. Avukat olduktan sonra, kendisine Vincenzo Cassano diyen bir Mafya için danışman olarak işe başlar.

Mafya grupları birbirleriyle savaşa girince Vincenzo Güney Kore’ye kaçar. Burada kendisi gibi avukat olan Hong Cha-Young ile bir ilişkiye başlarlar. Hong Cha Young bir davayı kazanmak için her şeyi yapabilecek birisidir. Artık gurbette değil anavatanında olan Vincenzo sosyal adaleti kendi yöntemiyle sağlamaya çalışmaktadır.

vincenzo kore dizisi

5- Law School

Fakir bir ailede dünyaya gelen Kang Sol, Hankuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde birinci sınıf öğrencisidir. Zengin ve şımarık sınıf arkadaşlarının yanında kendini her zaman ezik hissetmektedir.

Kısra bir süre sonra sınıfın en iyi öğrenci olan Han Joon-Hwi ile tanışır. Han Joon-Hwi zeki ve yakışıklı bir genç olmasına rağmen karanlık bir sır saklıyordur.

Okuldaki bir hocanın ani ölümü okulda bir kaosa yol açar. Kang Sol ve Joon-hwi kendilerini ceza hukuku profesörü Kim Eun-Sook ile birlikte alışılmadık bir davanın içinde bulurlar. Law School, ilk defa Kore Dizisi izleyenler için 2022 Kore Dizileri arasında iyi bir başlangıç yapımı olabilir.

law school kore dizisi

6- Now We Are Breaking Up

Romantik bir dizi izleme havasındaysanız Now We Are Breaking Up mutlaka izlemeniz gereken bir kore dizisi. 12 Kasım 2021’de yayınlanan bu kore dizisi, ülkenin en iyi moda şirketlerinden birinde tasarım departmanında takım lideri olarak çalışan Ha Young Eun’un hikayesini anlatıyor. Kahramanımız tam bir full-paket. Hem güzel, hem akıllı hemde moda ikonu.

Ancak, ilişkiler söz konusu olduğunda, istikrarı her şeyden üstün tutma eğiliminde olduğu için genellikle soğuk kalpli birisi olarak tanımlanır. Ne var ki, Yoon Jae Kook adında popüler bir serbest fotoğrafçıyla tanışınca işler beklenmedik bir şekilde değişiyor. Bakalım bu ikili birbirine aşık olduğunda, hikayeleri mutlu sonla mı yoksa hüsranla mı bitecek?

7- Beyond Evil

Beyond Evil, bir dizi seri cinayeti çözmeye çalışan iki polis memurunun hikayesini anlatıyor. Bir zamanlar yetenekli bir dedektif olan Lee Dong-Sik, Manyang Polis Karakolunda görevlendirilir. Teşkilatta herkes tarafından tanınan bir polis şefinin oğlu ve geleceği parlak bir polis memuru olan Han Joo-Won da bu küçük karakola tayin edilir ve Dong-Sik ile çalışmak üzere görevlendirilir.

Joo-Won elit statüsüne rağmen, içinde karanlık bir sır taşımaktadır.

İkili, 20 yıl önce gerçekleşen birkaç seri cinayet vakasına tuhaf bir şekilde benzeyen yeni bir dizi cinayetle karşılaştıklarında, davayı çevreleyen soruları cevaplamak için birlikte çalışmaya başlarlar.

Beyond Evil

8-Sweet Home

Sweet Home, kesinlikle izlenmesi gereken bir korku ve gerilim draması. Green Home adlı eski bir binada geçen bu dizi, gerilim türünü yeni bir seviyeye taşıyor. Cha Hyun Soo trajik bir olaydan sonra taşınır. Bu sırada insanların canavara dönüşmeye başladığı dünya çapında gizemli bir olay gerçekleşmeye başlar ve bu doğaüstü yaratıklar onun apartman binasına doğru yaklaşmaktadır.

Bakalım Green Home sakinleri hayatta kalabilecek ve bu canavarlarla savaşabilecek mi?

sweet home kore dizisi

9- The Uncanny Counter

İkinci sezonuyla geri dönen The Uncanny Counter, kötü ruhları yakalayan Counter adlı bir ekibin hikayesini anlatıyor. Hikaye, her zaman zorbalığa uğrayan So Mun’un Counter’a üye olmasıyla başlar. Kahramanımız olağan üstü bir yolculuğun başlamak üzere olduğundan habersizdir. Bir erişte restoranında çalışan sıradan kişiler kılığındaki her bir üyenin kendine özel yetenekleri ve anlatacak bir hikayesi vardır. Grubumuz, kötü ruhları avlamak ve kendi alemlerine geri yollamak gibi zorlu bir mücadeleye girişir.

The Uncanny Counter

10-Hi Bye Mama

Beş yıldır ölü olmasına rağmen, Cha Yu Ri kızının yanında kalmaya ve ona göz kulak olmaya devam ediyor. Kızı onu görmeye başladığında, Yu Ri’ye 49 gün boyunca insan olarak reenkarne olma şansı verilir. Hayatta kalabilmek için ailedeki yerini geri alması gerekiyor, yoksa tekrar ölecek. Ancak görevi sandığı kadar kolay değildir, özellikle de kocasının yeniden evlendiğini göz önünde bulundurulursa.

2022 kore dizileri arasında diikat çeken bir yapım olan bu dizi, sizi bir rollercoaster yolculuğuna çıkartarak kah güldürecek kah ağlatacak.

hi bye mama kore dizisi