Korean kozmetik ürünleri her geçen ülkemizde ve dünyada popülaritesini giderek artırıyor. K-Beauty ürünleri artık dünyada başlı başına yeni bir sektör haline gelmiş durumda. Oldukça yoğun bir rekabetin gözlendiği sektörde hangi firma ve marka öne geçerse geçsin kazanan yine Kore oluyor. Çünkü her hâlükârda tüm ürünler Kore’de tasarlanıyor ve üretiliyor. Peki bu Kore cilt bakım ürünleri popülaritesini neye borçlu? Öncelikli olarak Kore cilt bakımı ve K Beauty ürünleri genel anlamda gerçekten kaliteli. Ama “kalite tek başına yeterli mi?” derseniz tabii ki değil.

Özellikle K-Drama adı verilen Kore Dizileri ve K-Pop adı verilen Kore tarzı müziğin yaygınlaşması çok önemli bir tetikleyici oldu. Çünkü Kore’nin giderek artan bu popülaritesi, Kore’ye ait olan her şeyin daha kolay ve hızlı satılabilmesini sağlayan mükemmel bir pazarlama lokomotifine dönüştü. Tüm dünyada Kore’ye yönelik bu ilgi artışına daire bilimsel makaleler yazılmakta.

Örnek Çalışma 1

Örnek Çalışma 2

Korean Kozmetik Dalgası

Türkiye’de Koreden Kozmetik ürünleri ithalatı geçtiğimiz 2021 yılında bir önceki yıla göre 5 kat artmış durumda. Bunu sebebi tabii ki Kore cilt bakım ürünlerine olan ilginin artmasından kaynaklanıyor. K-Beauty ürünlerinin Türkiye’deki tüm kozmetik sektöründeki pazar payı şimdiden %8e ulaşmış durumda. Uzmanlar Türkiye’de halen bu alanda çok ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyor. İlerleyen yıllarda bu büyümenin devam edeceği öngörülmekte.

Her gün daha fazla insan Kore güzellik anlayışını benimsiyor ve genelde 8-10 aşamadan oluşan K-Beauty rutini denilen uygulamaları deniyor. Sonuçların tatmin edici olmasıyla ilk denemeden itibaren K-Beauty kadınların vazgeçilmezi oluyor.

kore cilt bakım maskeleri

Kore Cilt Bakım Ürünlerini Farklı Kılan Ne?

Bunun aslında çeşitli sebepleri var. Tek bir sebebe bağlanılamaz. Kore kozmetik ürünleri, başarısını öncelikle içeriğine borçlu. Bu ürünlerin içeriğinde dünyanın her tarafında genel kabul gören ve bilinen bileşenlerin yanı sıra çoğu kullanıcının ilk kez duyduğu bileşenlerde var. K-Beauty ürünleri, içeriğin ötesinde uygulama açısından kullanıcı dostu ve yenilikçi adımlar da getirdi. Kağıt maske yada Kore maskesi denilen maskeler bunun bir örneği. Kore kağıt maske ürünleri oldukça etkili ve fiyat olarak çok cazip düzeyde. Buda erişilebilirliği arttırıyor.

Kore Cilt Bakım Ürünleri’nin İçeriği

Daha önce kimyasal formüller kullanılarak elde edilen içerikler, Kore cilt bakım ürünlerinde yerini doğal ürünlere bırakmış durumda. İlginçtir her gün yediğimiz, tükettiğimiz yiyecekler, sebzeler K-Beauty ürünlerinin içinde yer alıyor. Şefaatli özü, bal, yumurta, çilek vb bir çok örnek verilebilir bu noktada. Günlük yaşamda tükettiğimiz gıdaları içeren kozmetik ürünü fikri insanlara cazip geliyor.

Korean Kozmetik Ürünleri’nin Ambalajı

Ambalaj ve paketleme konusunda K-Beauty ürünleri gerçekten çok başarılı. Ambalaj tasarımı insanları o kadar etkiliyor ki satın alma konusunda özellikle kadınlar çok daha hızlı karar veriyor bu ürünlerde. Tüm üreticilerin kendi bünyesinde ambalaj tasarımı konusunda uzmanlaşmış tasarımcıları mevcut. Bir taraftan ar-ge çalışmaları aralıksız devam ederken diğer taraftan ambalaj tasarımı sürekli yenileniyor ve oldukça dinamik tutuluyor. Sizce de Korean kozmetik ürünleri ambalaj konusunda çok başarılı değil mi? Renk uyumu, kullanılan karakterler, fotoğraflar, şişenin veya paketin şekli her ley kusursuz.

Kesintisiz Ar-Ge Çalışmaları

Kore kozmetik ürünlerinin başarısının bir diğer sırrı da sürekli devam eden ar-ge anlayışı. Kozmetik sektörü tüm dünyada çok rekabetçi bir sektör. Ama batılı markalar son dönemde bir duraklama dönemi yaşıyor. Çünkü müşterinin talep ve ihtiyaçlarını takip edip pazarın nabzını tutamıyorlar artık. Fakat Koreli kozmetik üreticileri bu konuda çok azimli ve çok başarılı. Var olan ile yetinmekten ise hep daha iyiye ulaşmayı amaçlayan bir anlayışa sahipler.

Bir taraftan mevcut ürünlerini iyileştirmek için uğraşırken diğer taraftan ürün gamını genişletmek için sürekli ve ciddi bir gayret sarf ediyorlar. Ve tüm bunların sonucunda giderek daha iyi hale gelen Korean kozmetik ürünleri tüm dünyada milyonları peşinden sürüklüyor.

korean kozmetik arge

Hallyu’nun K-Beauty Üzerindeki Etkisi

Son zamanlarda K-Pop ve K-Drama tüm dünyada çok popüler. Dünyanın dört bir yanındaki K-POP ve K-Drama hayranları sadece oyunculuk yeteneğine, dans hareketlerine veya şarkı sözlerine hayran değil. Hayranlar, aynı zamanda Koreli yıldızların kristal berraklığında cam gibi ciltlerine de bayılıyor. Koreli starların ışıltılı ve parlak görünümü, onları gerçekten çok etkiliyor. İnsanlar, hayran olduğu kişileri taklit etmeyi sever. Onun yaptığı şeyleri, giydiği elbiseyi, kullandığı kremi aynı şekilde alıp kullanmak hayranlar için bir tutku diyebiliriz. Ve Koreli kozmetik üreticileri bu konuda tüketicinin nabzını çok iyi tutuyor.

K-Beauty olarak adlandırılan bu yeni güzellik anlayışının başarısındaki sırrı Koregram olarak sizler için irdelemeye çalıştık. Bu konuda bizimle paylaşmak istediğiniz görüş ve sormak istediğiniz sorularınızı aşağıda yorum kısımdan iletebilirsiniz.