Kore kozmetik markaları tüm dünyada kozmetik sektöründe giderek daha dominant hale gelmeye başladı. K-Beauty adı verilen bu yeni güzellik akımına kendini kaptıran kadınların sayısı her geçen gün arıyor. Özellikle K-Drama adı verilen Kore dizileri ve K-Pop denilen Kore müziğinin yaygınlaşmasıyla dünya Korelileri daha yakından tanımaya başladı. Tabi Kore denildiğinde yıllardır bilinen markalar mevcut. Hyundai, Samsung, LG gibi global markaları olan bir ülke Kore. Fakat bunların hiçbiri Kore kültürü ve Korelileri yeterince tanıtamamıştı. Çünkü daha önce, insanın doğrudan baş rolde olmadığı sektörlerdi bunlar. Ta ki, Kore kozmetik markaları gündemimize girene kadar.

Hallyu’nun Kore Kozmetik Markaları Üzerindeki Etkisi

Fakat K-Wave yada Hallyu denilen Kore Dalgası ile birlikte insan baş role geçti. Korelilerin teknolojisi, ürünlerinin sağlamlığı gibi şeylerden ziyade günlük yaşamları, kültürleri, mizah anlayışları gibi şeyler tanınmaya başlandı. Tüm bunlar oldukça ilgi de gördü. Film ve müzik sektörünü yakından takip edenler bilir ki, tüm dünyada tren denilen şey bu sektörlerden yayılır ve nabız buradan tutulur.

Kore dizi ve filmleri ile K-Pop yaygınlaşmaya başladıkça Korelilerin giyim tarzı, güzellik anlayışı daha fazla insanın dikkatini çekti. Bunu takiben bu güzelliğin kaynağı olarak Kore kozmetik markaları merak konusu oldu.

Hallyu ile birlikte daha önce alışık olmadığımız bir güzellik anlayışı geldi yerleşti bilinçaltımıza. Daha önce ne kadar boyama ve ne kadar yüzü tabak gibi kaplayan kalın katmanlar oluşturulursa o kadar güzel diye bir algı vardı. Tabi bu suni bir güzellikti. K-Beauty ise suni olanı sonuna kadar reddeden bir anlayışa sahip. Cildi gün içinde maruz kaldığı olumsuz etmenlerden arındırarak özünde güzel olan doğal haline döndürmek Kore cilt bakımı rutininin temel felsefesini oluşturur. İşte Kore kozmetik markaları bu rutinlere göre ürünlerini geliştirir ve pazarlar

En Çok Tercih Edilen Korean Kozmetik Markaları

Kore kozmetik markaları ve Kore kozmetik ürünleri oldukça iyi tasarlanmış ambalaj ve paketlemeye sahiptir. Hatta o kadar iyi bir tasarıma sahiptirler ki başka herhangi bir şeye bakmadan sadece ambalajına bakıp bu ürünleri satın almak isteyen tüketiciler var. Öyle ki Kore’de bilinen markalardan birisi daha önce şişe ve ambalaj ürünleri üretirken, kozmetik sektöründen gelen yoğun ilgi üzerine kendisi de Korean kozmetik ürünleri üretmeye başlamış. Bu da bir dipnot olarak bulunsun burada.

Ülkeden ülkeye değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak en çok tercih edilen Kore cilt bakım markaları aşağıdaki gibidir.

En Çok Bilinen Kore Kozmetik Markaları

Sulwhasoo

Hera

SK-II

Iope

Missha

The Face Shop

Mamonde

Aritaum

Innisfree

Bu markaların bir çoğu ülkemiz şartlarında pahalı diye nitelendirilebilecek düzeyde fiyatlara sahip. O yüzden bunları ülkemizde pek göremiyoruz. Ama başta G. Kore olmak üzere dünyada en çok tercih edilen Kore cilt bakım markaları bunlar. Öte yandan Kore kozmetik markaları tercih eden insanların öncelikli sebeplerinden biri ise fiyat.

Genç kullanıcı kitlesi göz önünde bulundurulduğunda fiyatlar pahalı gibi görünebilir. Ama dünya çapındaki diğer üreticilerle kıyaslandığında Kore kozmetik markaları aslında hesaplı diyebileceğimiz bir segmentte.