Kore güzellik sırları son dönemlerde daha çok insan tarafından keşfedildi. Sonrasında Kore cilt bakım ürünleri dünyanın her yerinde merak konusu oldu. Güzellik ve kozmetik endüstrisi tarihindeki en büyük sıçramasını yaşıyor. Son yıllarda özellikle pandemi döneminde evlere kapanmak zorunda kalan insanların cilt bakımı ve saç bakımı konularına olan ilgisi ilginç bir şekilde arttı. “Zaten evdeyiz, bakım yapmama gerek yok” gibi düşünülecek sanırsınız ama tam tersi oldu. Çünkü insanlar biraz olsun kafa dağıtmak ve kendiyle meşgul olmak için cilt bakımı gibi şeylerle meşgul oldu. Bir çok insan nasıl daha güzel bir cilde sahip olurum diye araştırıp çeşitli ürünler denediler.

Nedir Bu Kore Güzellik Sırları?

Koreli sanatçılar inanılmaz derecede sağlıklı ve parlak ciltlere sahiptir. Biraz Kore dizileri izleyip, Kpop dinleyen herkes bunun hemen farkına varır. Peki nedir bu güzelliğin sırrı? Ne yapıyorlar da tüm dünya kadınlarının hayran olduğu bir cilde sahip oluyorlar? Genetik yapı, coğrafi ve çevresel faktörlerin dışında bu harika ciltlere sahip olmalarının asıl sırrı nedir? Sorunun cevabı çok basit. Düzenli olarak uyguladıkları Kore cilt bakım rutini ve kullandıkları Kore malı kozmetik ürünler. Kusursuz bir cilt elde etmek istiyorsanız, yapmanız gerekenler şunlardır:

Buharlı Temizlik

Kore güzellik sırları deyince ilk akla gelen şeylerden biri steam yada buharlı temizliktir. Bu uygulama gözeneklerinizi açar ve içlerinde bulunan tüm kir ve pisliklerden sizi kurtarır. Uygulamayı yapmak için bol buharlı bir duş alabilirsiniz. Yada daha pratik olanı sırf bu işlem için özel üretilmiş buhar makinelerinden kullanmak da bir seçenek.

Bitki Çayları ile Nemlendirme

Çay, Korelilerin çok sevdiği bir içecektir. Fakat sadece içmekle kalmaz cildi toksinlerden arındırmak için çayı bir tonik gibi de kullanırlar. Ve cilde uygulanan bu yeşil çay başta olmak üzere bitki çayları cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Bu uygulama Kore güzellik sırları arasında en sık kullanılan uygulamalardan biridir diyebiliriz.

Yüz Masajı

Yoğun ve stresli bir günün ardından yaptırılan masaj hem fiziksel hem psikolojik olarak büyük rahatlama verir. Sadece sırt veya boynumuzun değil cildimizin de masaja ihtiyacı vardır. Masaj uygulanan cilt gevşer, rahatlar ve yenilenme süreci hızlanır. Böylece daha canlı bir cilde sahip olursunuz. Kore güzellik sırları arasında önemli bir uygulama olan yüz masajını yaparken sadece ovalamak değil hafifçe vurmakta gerekir. Masaj yaparken kan dolaşımını hızlandırdığınız gibi, hafifçe vurarak uyguladığınız bakım kürlerinin de daha alt tabakalara ulaşmasını sağlarsınız.

Gece Maskeleri

Kore güzellik sırları denilince Korelilerin vazgeçilmezlerinden biri de gece maskeleridir. Gündüzleri uygulanan 20 dakikalık maskelerde işe yarasa da, gece maskeleri çok daha etkilidir. Maskeyi gece boyunca tutmak, cildinizin maskenin içeriğindeki bileşenleri yavaş yavaş emerek gece boyunca beslenmesini sağlar. Çok aç olduğunuzda veya çok susadığınızda kısa süre içinde fazlaca yemek yemek veya su içmek çok tavsiye edilmez. Tıpkı bunun gibi cildinizin ihtiyaç duyduğu bileşenleri önüne koyun ve istediği zaman ihtiyacı kadar yemesini sağlayın. Gece maskeleri tam olarak bunun için tasarlanmıştır.

Dudak Bakımı

Cilt bakımına fazla odaklanıp bir çok insan dudakları gözden kaçırabiliyor. Dudaklarımız yüzümüzdeki estetiğin önemli bir tamamlayıcısı. Bununla bilirlikte gün boyu çalışan her türlü olumsuz etmene doğrudan maruz kalan dudaklarımıza hak ettiği bakımı uygulamamız gerek. Kore güzellik sırları arasında dudaklara gün içinde yapılan ufak bakımlar daha doğrusu küçük destekler çok önemlidir. Böylece dudaklar kuru ve cansız görünmekten korunur.

Kore Cilt Bakım Rutini

Tüm bu yukarda bahsettiğimiz hususların yanı sıra kesinlikle ama kesinlikle birde Kore cilt bakım rutini uygulamanız gerekmektedir. Kore güzellik sırları denildiğinde aslında en önemli şey Kore cilt bakım rutini diyebiliriz. 8-10 aşamadan oluşan Kore cilt bakım rutini sağlıklı ve cam gibi bir cilt için olmazsa olmazdır. Dilerseniz bu konu hakkında Koregram olarak daha önce hazırladığımız Kore cilt bakımı başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Görüldüğü üzere tğm bunlar Kore güzellik sırları diye anılmasına rağmen ortada bir sır yoktur. Cildin önce temizlenmesi ve ardından sırayla diğer uygulamaların yapılması esastır. Günün sonunda yatmadan önce cildin tekrar temizlenmesi ve gece kremi uygulamalarının yapılması ise hayati öneme sahiptir. Malesef bir çok kadın bu noktada hataya düşmektedir. Yatmadan önce cilt kesinlikle temizlenmelidir.