Kore cilt bakımı hasar görmüş ciltleri onarmaktan ziyade önleyici amaçla kullanılan bir rutindir. Sağlık alanında tedavi ve önleyici sağlık hizmetleri olmak üzere iki alan mevcuttur. Tıpkı bunun gibi, kore cil bakım rutini ve ürünleri tedaviden çok önleyici nitelik taşımaktadır. Çünkü hali hazırda hasar gören bir cildi iyileştirmek eski haline getirmek oldukça zordur. Esas olan aslında inşaa etmektense var olanı en iyi şekilde korumaktır. Bu mantalite aslında Uzakdoğu kültürünün ve geleneksel Kore tıbbının da ana felsefesidir.

Kore Cilt Bakımı Aşamaları

Kore cilt bakımı kendine has bir rutine sahiptir. Bu aşamalar ilk bakışta fazla karmaşık gelebilir. Lakin aşağıdaki aşamaları okuduğunuzda aslında her birinin cildimiz için ne kadarda elzem aşamalar olduğunu göreceksiniz. Evet, hazırsanız başlayalım.

1- Yağ Bazlı Temizleme

2- Su Bazlı Temizleme

3- Toner

4- Essence

5- Serum ve Ampüller

6- Eye Cream (Göz Kremi)

7- Moisturizers (Nemlendirici)

8- Exfoliators (Eksfoliyatörler)

9- Maske (Yaprak yada Sürülebilir)

10- Güneş Kremi

Kore Cilt Bakımı Rutini Nedir?

Öncelikle aşamaları hızlıca görebilmeniz açısından alt alta sıraladık. Şimdi dilerseniz her bir Kore cilt bakımı aşamalarını aşağıdaki şekilde detaylandıralım. Detaylara gelmeden önce bu yazıda Kore Cilt Bakım Markaları konusuna değinmeyeceğiz. Çünkü Kore cilt bakımı aşamalarında kullanılan her ürün hemen hemen her markada mevcut. Bütçenize ve kişisel zevklerinize göre dilediğiniz markadan ürünleri temin edebilirsiniz.

Kore Cilt Bakımı Aşamaları

1- Yağ Bazlı Temizleme

K-Beauty cilt bakım rutinlerinde hassas temizlik denilen bir kavram vardır. Bu hassas temizlik; cildin temizlenmesinin yanı sıra beslenmesi, dengelenmesi ve nemlenmesi anlamına gelir. Bu da cildin tahriş olmasını veya hassaslaşmasını (kolay yıpranmasını) önlemeye yardımcı olur. Yağ bazlı temizleyiciler makyaj, güneş kremi ve aşırı sebum gibi yağ bazlı yabancı maddelerden arındırır. Fakat bunu yaparken ciltteki yağ dengesini bozmadan hassas bir şekilde çalışırlar. Yağ bazlı temizleyiciler, genellikle kuru makyaj temizleyicilere iyi bir alternatiftir.

Çünkü yağ bazlı temizleyicideki yağ çok fonksiyonludur. Gözeneklerin derinliklerine iner ve sıkışmış tüm pislikleri dışarı çıkartır. Makyajı, hatta bazen inatçı, suya dayanıklı kirleri çözer ve parçalayıp ciltteki fazla sebumu adeta süpürür. Tabı bununla birlikte Kore cilt bakım rutininin ilk aşaması olan yağ bazlı bir temizleyici aynı zamanda cildi nemlendirir ve yumuşatır. Cildinizi sağlıklı tutan ve sebum üretiminizi dengeleyen faydalı yağları ise cildinizden ayırmaz.

2- Su Bazlı Temizleme

Su bazlı bir temizleyici, yağ bazlı temizleyicilerin yapamadığı kirleri temizlemeye yardımcı olur. Yağ bazlı bir temizleyiciyi su bazlı bir temizleyici ile takip etmek yağ bazlı temizleyiciden kalan kalıntıları temizlemeye yardımcı olur. İki temizleyici bir araya geldiğinde ancak cilt derinlemesine temizlenmiş olur. Akılda tutulması gereken önemli bir unsur, su bazlı temizleyiciler ciltte hafif kuruma ve soyulmaya sebep olur. Bunun nedeni genellikle bu temizleyicilerdeki yüksek pH ve sülfatlardır. Bu noktada yapılması gereken şey, 10 adımlı Kore cilt bakım rutini için nazik, nemlendirici, düşük pH’lı bir su bazlı temizleyici kullanmaktır. Böylece cilt bariyerini bozmadan cildin ihtiyaç duyduğu temizliği yapmış olursunuz.

3- Toner

K-Beauty cilt bakımı rutinindeki tonerler, batıdaki tonerlerden farklıdır. Kore tonerleri daha yumuşaktırlar. Bu rutinde toner, daha nazik bir formüle sahiptir. Ve cilt bakımı rutininde ilk nemlendirme katmanını sağlarlar. Kore cilt bakımı yaparken kullanılan tonerler; sıkılaştırıcı, alkol yüklü tonerler değildir. Bunlar, cildi dengelemek ve nemlendirmek için tasarlanmış özel ürünlerdir.

Prensip olarak, tonerler; cildinizdeki pH seviyesini dengelemek için formüle edilmiştir. Cildimizin ilk koruma tabakası, görünmez bir kimyasal bariyer olan asit katmanıdır.  Zararlı bakterileri ciltten en iyi şekilde uzak tutmak için bu katmanın pH 5.5 seviyesinde hafif asitli olması gerekir.

4- Essence

Özler, çok eski zamanlardan beri K-Beauty rutininin önemli bir parçası olmuştur.  Peki essence nedir? Bir essencenin birincil amacı cildi nemlendirmektir. Essence uygulayarak cildi bir ön hazırlıktan geçirdiğinizi düşünebilirsiniz. Cildinizi nemlendirerek K-Beauty cilt bakımı rutininin geri kalanındaki tüm güzellikleri emme yeteneğini en üst düzeye çıkarmış olursunuz. Susuz kalan bir cilt, tahriş olmaya veya erken yaşlanma etkileri göstermeye daha yatkındır.  Sabah akşam temizlik ve toner uygulamasından sonra cildi nemlendirmelisiniz ki cildin sağlıklı ve dengeli kalmasını sağlayın. Kore cilt bakımı denilince aslında akla ilk gelen ürünler essence ürünleridir diyebiliriz.

5- Serum ve Ampüller

Serumlar, konsantre bileşenler içerir. Yumuşatıcı jel benzeri bir yapıya sahiptirler. Genellikle koyu lekeler, kırışıklıklar ve donukluk gibi cilt sorunlarını hedef alan ve tedavi eden konsantre bileşenler içerir. Serumlar genellikle esanslardan daha viskoz bir dokuya sahiptir.

Ampuller ise bir serumun çok daha konsantre versiyonu olarak kabul edilir. Genellikle daha yüksek konsantrasyonda aktif bileşen içerirler ve sınırlı bir süre için kullanılırlar. Örneğin, düğün veya sizin için çok önemli etkinlik öncesinde özel bir doping yapmak istediğinizde kullanılabilecek bir ürün. Yada ciddi bir cilt problemi yaşıyorsanız hızlı bir toparlanma için kullanılabilir. Aşırı konsantre bir içeriğe sahip olduğu için küçük şişelerde paketlenmiştir.

6- Eye Cream (Göz Kremi)

Göz kremleri, göz bölgesi için aktif bileşenler içermeleri bakımından nemlendiricilerden biraz farklıdır. Göz kremlerinin misyonu göz bölgesi için nemlendirme ve sızdırmazlık etkisi sağlamaktır. Nemlendiriciden önce veya sonra kullanılabilir. Fakat genelde, nemlendiricinizden önce bir göz kremi sürmeniz önerilir. Böylece nemlendiricinizden önce göz bölgesi tedavi edilip nemlendirmeye en uygun hale getirilmiş olur.

7- Moisturizers (Nemlendirici)

K-Beauty cilt bakım rutininizin nemlendirme adımı, temel olarak cilde ihtiyaç duyduğu suyu vermeyi amaçlar. Cildimiz yüzeyde gözenekleri olan bir yapıya sahiptir. Cilt aşırı kuruysa veya cilt bariyerinizi çeşitli yanlış uygulamalarla tehlikeye atmışsanız, önceki aşamalarda sağladığınız hidrasyonun etkisi ne olur acaba? Uygulanan hidrasyon havaya buharlaşır ve cildinizi muhtemelen daha kuru bir hale gelir. Bu sürece transepidermal su kaybı denir ve nemlendiriciler tamda bunu önlemeye yardımcı olur.

Nemlendiricilerin esanslar, serumlar ve yağlar gibi süper nemlendirici ürünlerden sonra uygulandığını unutmamak gerekir. Çünkü birçok nemlendiricinin içeriğinde oklüzifler mevcuttur. Oklüzifler, cildin yüzeyinde hidrofobik bir film oluşturan bileşenlerdir. Yani, suyun cildinizden buharlaşmasını önleyen ince bir yağ tabakası oluşturarak cildi adeta mühürlerler. Sonuç olarak tıkayıcı bileşenler, transepidermal su kaybını önlemeye yardımcı olur.

8- Exfoliators (Eksfoliyatörler)

Fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki tür eksfoliyatör vardır. Fiziksel bir eksfoliyatör, cildin en üst tabakasını kaldıran bir dokuya sahip maddeler içerir. Düzgün yapıldığında, fiziksel eksfoliyatörler anında sonuç verir. Hemen hissedebileceğiniz bebek yumuşaklığında, pürüzsüz bir cilde sahip olursunuz. Bununla birlikte, fiziksel eksfoliyatörler yalnızca cildin yüzey seviyesinde çalışır ve hassas cilt tipleri veya tahrişe meyilli ciltler için önerilmez.

Bu, fiziksel eksfoliyatörlerden kesinlikle uzak durmanız gerektiği anlamına gelmez. Kore cilt bakım rutinini uygularken cildinizi iyi takip etmeniz adeta onu dinlemeniz gerekir. Bazen cildinizin gerçekten donuk ve pürüzlü olduğunu hissedersiniz. Böyle durumlarda fiziksel bir eksfolyatör kullanmanız gerekir. Veya  biraz fiziksel soyulma isteyebilecek yağlı ve akneye meyilli bir cildiniz olabilir. Böyle durumlarda ise düzenli olarak kullanmanız gerekebilir.

Öte yandan, kimyasal eksfoliyatörler esas olarak asitlerden oluşur ve üç yaygın tip vardır: AHA’lar, BHA’lar ve PHA’lar. “Asit” kelimesi göz korkutucu olabilir, ama endişelenecek bir durum yok. Basitçe söylemek gerekirse, kimyasal bir eksfoliyatör, ölü deri hücrelerinizi yok etmeye ve cildinizdeki hücre dönüşümünü teşvik etmeye yardımcı olur. Kimyasal bir eksfoliyatör sadece yüzey seviyesinde çalışmaz.

Aynı zamanda cildinizin daha derin katmanlarına dalar ve derinlerden pul pul dökülür. Farklı asit türlerini sıklıkla birlikte kullanabilirsiniz. Çünkü yakında öğreneceğiniz gibi, her biri biraz farklı şekillerde çalışır ve cildinizin ihtiyaçlarına en uygun asit türünü zamanla tevrübeyle anlar hale gelirsiniz.

9- Maske (Yaprak ve Sürülebilir)

Kore cilt bakımı deyince olmazsa olmaz diyebileceğimiz kağıt maskeler iki ana şey yapar: Cildinizi nemlendirip diğer aktif, faydalı bileşenlerle doldururlar. Maske sayesinde bu aktif, faydalı bileşenlerin cildinize daha iyi nüfuz edebilmesi için cildiniz üzerinde bir bariyer oluşturulur.

Uyku maskeleri, hayalinizdeki cilde kavuşmanız için siz uyurken gece boyu çalışır. Bu maske çeşidi K-Beauty cilt bakım rutininizin son adımı olan nemlendiricinizin yerine veya cilt durumunuza ve ihtiyaçlarınıza göre kombinasyon halinde kullanılabilirler. Maske tipine göre günlük veya haftada birkaç kez kullanılabilirler. Nemlendirici maskeler, cilde çok miktarda nem vermek için günlük olarak kullanılabilirken, aydınlatıcı maskeler, günlük olarak kullanıldığında çok kurumaya yol açabileceğinden haftada birkaç kez kullanılmalıdır.

10- Güneş Kremi

Güneşten koruyucu formülasyonlar iki veya bazılarına göre üç gruba ayrılır. Bunlar; mineral koruyucular, kimyasal koruyucular ve ikisinin karışımı hibrit koruyuculardır.

Mineral koruyuculara fiziksel koruyucular da denir. Titanyum dioksit ve çinko oksit olmak üzere yalnızca iki bileşeni vardır. Öte yandan, yaklaşık 30 tane  kimyasal güneş koruyucu bileşen vardır ve bunlar farklı şekillerde çalışır. Mineral güneş kremleri UV ışınlarını yansıtır yani onları ciltten uzaklaştırır. Kimyasal güneş kremleri ise UV ışınlarını alır, ısıya dönüştürür ve cilde zarar vermelerini engeller. Ne mineral ne de kimyasal güneş kremleri doğal olarak diğerinden daha iyi değildir. Eşit derecede koruyucudurlar ve hangisini kullanacağınız tamamen size kalmış bir tercihtir.

Kore Cilt Bakımı Ürünlerini Nereden Alabilirim?

Kore cilt bakımı ürünleri arıyorsanız Kore Kozmetik Siteleri adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Hangi markanın ürünlerini tercih etmeniz hususunda bir bilgi edinmek için ise Kore Cilt Bakım Markaları adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Onun dışında internette bir arama yaparsanız Kore cilt bakımı ürünleri satın alabileceğiniz çeşitli yerler bulabilirsiniz.