Kore Cilt bakım rutini giderek daha fazla kadının benimsediği ve uyguladığı bir rutin olmaya başladı. Türkiye’de Kore tarzı cilt bakım rutini, dünyanın pek çok ülkesiyle kıyaslandığında halen yeterince bilinmiyor. Peki nedir bu rutin ve onu farklı kılan şey nedir? Çok karmaşık ve her gün zaman ayırması zor bir uygulamalar bütünü gibi görünse de aslında çok da fazla gözünüzü kokutmaya gerek yok bu konuda.

Kore Cilt Bakım Rutini

Kore usulü cilt bakımının kendine has bir rutini ve her uygulamanın bir sırası var. Bu aşamalar şunlardır:

1- Yağ Bazlı Temizleme

2- Su Bazlı Temizleme

3- Toner

4- Essence

5- Serum ve Ampüller

6- Eye Cream (Göz Kremi)

7- Moisturizers (Nemlendirici)

8- Exfoliators (Eksfoliyatörler)

9- Maske (Yaprak ve Sürülebilir)

10- Güneş Kremi

Daha önce bu konuyu detaylı bir şekilde yazmıştık ama bu yazımızda tekrar üzerinden geçmiş olduk. Arzu edenler, merak edenler  Kore Cilt Bakımı başlıklı yazımızı okuyabilir. Ayrıca sitemizde Kore kozmetik hakkında çeşitli makaleler de bulunmaktadır.

kore cilt bakım rutini

Kore Cilt Bakımı Ürünleri

Ülkemizde Kore’den kozmetik ürünleri ithalatı yapan firmalar giderek artış göstermektedir. Bunun anlamı şudur: Her geçen gün Kore kozmetik ürünlerine ilgi duyan insan sayısı artmakta. Çünkü Kore Cilt Bakım ürünleri gerçekten çok etkili ve sonuçlar çok kısa sürede görülmeye başlıyor. Kore kozmetik ürünleri son dönemde ülkemizde döviz kurunun yükselmesine bağlı olarak nispeten pahalı olabilir. Fakat yerli üretim olmayan, Avrupa’dan ithal edilen diğer markalarla kıyaslandığında fiyatlar halen makul düzeyde diyebiliriz.

Kore Kozmetik Ürünleri

Kore Cilt Bakım Markaları

Şu bir gerçek ki, Kore’de en çok kullanılan ve Koreli kadınların en çok tercih ettiği marka ve ürünler Türkiye ortalamasının üzerinde fiyatlarda. Bundan dolayı rekabette zorlanacakları için aslında Kore’de en çok tercih edilen kozmetik markaları maalesef Türkiye’ye gelmiyor. Bu markalara örnek vermek gerekirse:

Sulwhasoo

Hera

SK-II

Iope

Missha

The Face Shop

Mamonde

Aritaum

Innisfree

Bu markalar arasında bildiğimiz kadarıyla sadece Missha ülkemizde bulunan bir marka. Bu arada Kore kozmetik ürünleri denilince ağırlıklı olarak kadınlara hitap eden ürünler geliyor akla. Lakin öyle değil. Kore’de erkekler en az kadınlar kadar bakımlı. Özellikle 20-40 yaş grubu Koreli erkekler cilt bakımı konusunda çoğu kadını geride bırakmış durumda.

Koregram olarak yaptığımız küçük bir araştırma sonucuna göre Koreli erkeklerin en çok tercih ettiği cilt bakım markaları IOPE ve SK-II diyebiliriz. Kadınlar için zaten seçenek çok. Tabi her markada erkek ürünleri mevcut ama nedense erkekler genelde bu iki markayı tercih ediyor.