Kore cilt bakım ürünleri denildiğinde ilk akla gelen ürün BB Cream diyebiliriz herhalde. Çünkü K-Beauty çılgınlığı, Batı dünyasında ilk kez 2011’de Güney Kore’de ise 1980’lerden beri popüler olan BB krem denilen ürünün piyasaya sürülmesiyle başladı. Ve o tarihten beri de güçlenerek devam eden bir akım haline geldi. Koreli kadınlar o kadar şanslılar ki Kore’nin kozmetik endüstrisinden her zaman ilk ve en çok onlar faydalanıyor.

K-Beauty denildiğinde aslolan şey; parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ve devamında bu harika cildi korumak. Kore cilt bakım ürünleri tamda bunu sağlamak için tasarlanmış.

Koreli kadınlar gibi harika ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için Kore cilt bakım rutini adı verilen bir uygulamalar silsilesi mevcut. Ve her bir aşamada kullanılan Kore kozmetik ürünleri farklı. Bu yazıda Koreli cilt bakım uzmanlarının önerdiği en iyi K-Beauty ürünleri ve uygulama rutini hakkında bilgi vereceğiz.

Kore Cilt Bakım Ürünleri ile Günlük Rutin

Kore cilt bakım rutini kişiselleştirilebilen bir rutindir. Hatta doğru olan, birkaç denemeden sonra sonuçları gözlemleyip bizim için en etkili olan rutini oluşturmaktır. Kore rutini adıyla çeşitli sitelerde paylaşımlar göze çarpmakta. Bu rutin uygulamaların arasında ufak tefek farklılıklar olsa da büyük ölçekte hepsinin belirli bir sıralama ve mantık ile ilerlediğini görebilirsiniz.

Kore Cilt Bakım Ürünleri

Kore Cilt Bakım Ürünleri ile Temizleme

Kore cilt bakımı, günlük Kore cilt bakım rutininin temelini oluşturan cildin doğru şekilde temizlenmesi adımıyla başlar. Kore cilt bakım ürünleri ile uygulanan bu rutinde temizleme aşaması iki kademeden oluşur. İlk kademe yüzü öncelikle yağ bazlı bir temizleyici ile temizlemektir. Daha sonra ikinci kademede su bazlı temizleyici ile yüz tekrar yıkanarak temizlenir.

Bakın Harvard Business School‘dan estetisyenlik lisansı olan ve aynı zamanda Peach & Lily’nin CEO’su Alicia Yoon ne diyor? Cilt bakımı yaparken cildi soymadan ve pH seviyesini bozmadan gözenekleri derinlemesine temizleyebilen bir temizleyici seçmek hayati derecede öneme sahip. Çünkü cildi yeterince ve doğru şekilde temizlemezseniz sonraki aşamalarda yapacağınız uygulamaların bir manası kalmıyor. 

Toner

Kore cilt bakım ürünleri denince akla ilk gelen ürünlerden biri tonerler. K-Beauty tonerleri, diğer tonerlere göre daha yumuşaktır. Kore tonerleri çoğunlukla alkolsüzdür. Cildin pH seviyesini dengelemenin yanı sıra nemlendirme fonksiyonuna da sahiptirler.

Essence

Bu uygulamanın amacı cildi nemlendirmektir. Bu aşamada cildi nemlendirerek daha sonraki aşamalardaki uygulamalarda emilimi maksimum düzeye çıkartmak amaçlanır. Hatırlatmak gerekir ki Kore cilt bakım ürünleri piyasalara girmeden önce essence çok önemsenen bir uygulama değildi.

Serum ve Ampüller

Essence a göre daha viskoz bir yapıya sahip olan serumların kullanım amacı; leke, kırışıklık ve benzeri problemleri gidermektir diyebiliriz. Ampuller ise içerik ve bileşen bakımından serumların daha yoğun halidir. Günlük rutinde kullanılmaz. Düğün, parti vb özel etkinliklerde cilde harika bir görünüm kazandıracak bir doping gibi düşünülebilir. Düzenli uygulamak istenilirse ayda en fazla 2 defa yeterlidir. Kore cilt bakım ürünleri arasında nispeten en pahalı ürünler bu grup diyebiliriz.

Göz Kremi

Göz altındaki kırışıklıkların giderilmesi, göz çevresinin doğru şekilde nemlendirilmesi için göz kremi kullanmak olmazsa olmazdır. Nemlendirici uygulanmadan önce göz etrafına göz kremi kullanılması tavsiye edilir.

Nemlendirici

Yeterince nemlendirilmiş bir cilt her zaman sağlıklı görünür. Cilt kuru olduğunda her türlü tehlikeye açıktır. Yeterince hidrasyon sağlandıktan sonra Moisturizer ile nemlendirilen cilt yüzeyinde bir tabaka oluşturmuş oluruz. Bu tabaka cildin içindeki suyun buharlaşıp uçmasını engeller.

Eksfoliyatörler

Eksfoliyatörler kendi içinde ikiye ayrılır. Fiziksel eksfoliyatörler ve kimyasal eksfoliyatörler. Fiziksel olanlar cildin en üst tabakasını soyarlar. Doğru şekilde uygulandığında çok hızlı sonuçlar almak mümkündür. Hassas ve akneli ciltler için çok önerilmez. Kimyasal eksfoliyatörler ise asit içerirler ve cildin derin katmanlarına inerler. Fakat etkisini yüzeyde pullanarak dökümle şeklinde gösterir. 

Maske

Maskelerin genelde iki temel amacı vardır. 1- Cildi nemlendirmek 2- Cildi beslemek. Beslemek derken cildin ihtiyaç duyduğu her türlü bileşeni doğru maske seçimi yaparak alabilirisiniz. Cilt tipine ve mustarip olunan probleme göre özel tasarlanmış maskeler mevcut.

Güneş Kremi

Güneş kremi kullanımı çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılan bir uygulamadır. Güneş kremleri sadece yazın ve havanın sıcak olduğu zamanlar değil 4 mevsim muhakkak kullanılması gereken ürünlerdir.

Kore Kozmetik Ürünleri

Kore Cilt Bakımı Ürünleri Hakkında Genel Değerlendirme

Koregram ekibi olarak bu konuyla alakalı daha önce yayımlandığımız Kore cilt bakım markaları başlıklı yazımızada bakmanızı öneririz. K-Beauty ürünleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi biraz pahalı olabilir. Ama kesinlikle fiyatına değen ürünler. Kullandıkça ve etkisini gördükçe mutlu olacaksınız. Her konuda olduğu gibi Kore cilt bakımı konusunda da önemli olan şey devamlılıktır. Bu rutini her gün aksatmadan devam ettirebilirseniz hızlı ve kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.