Bir köpek sahibi, tasmasını çıkartıp dolaştırdığı köpeğinin etraftaki insanlara saldırarak ısırması üzerine 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Uijeongbu Bölge Mahkemesine göre, 80’li yaşlarındaki kadın, Hayvanları Koruma Yasasını ihlal etmek ve ihmalkarlık suçu işlemekle yargılandı. Mahkeme sonucunda 80li yaşlarındaki kadın suçlu bulunarak 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bunun yanı sıra 4 milyon won (Yaklaşık 43bin TL) para cezası ödemesine hükmedildi.

2021 yılının Ocak ayında Jindo cinsi 4 köpeğini yürüyüşe çıkarttı ve bu esnada köpeklerden ikisinin tasmasını çıkarttı. Tasmasız dolaşan köpekler bölgede esnaflık yapan bir vatandaşa saldırarak ısırdı.

Bu olaydan bir ay sonra aynı kadının köpeği tek başına ve tasmasız olarak yine dışarda dolaşırken görüldü. Köpeğin sahibi kadın bunu görmesine rağmen hiç birşey yapmadı ve köpek yine o sırada yoldan geçmekte olan bir vatandaşı ısırdı.

Yaşanan bu iki olaya rağmen köpeklerin sahibi kadın, köpekleri gözetimsiz bırakmaya devam etti.

korean jindo dog

Bu ihmalkarlıklar üçüncü bir olayın daha yaşanmasına sebep oldu. 4 köpeğiyle birlikte yaşayan kadın, evin kapısını açık bırakınca köpeklerden biri dışarıya fırladı. O esnada yoldan geçmekte olan bir vatandaşa saldırarak yine bacağından ısırdı.

İnanılır gibi değil ama yaşananlar bununla da sınırlı değil. Aynı köpeklerin sahibi geçtiğimiz Temmuz ayında yine köpekleri tasma takarak değil de iki köpeği boyunlarıdan iple birbirine bağlayarak gezmeye çıkarttı. O esnada yine yolda yürümekte olan bir vatandaş, köpeklerin boyunlarını birbirine bağlayan bu ipe takılarak yere düştü ve ağır bir şekilde yaralandı. Hastaneye kaldırılan şahsın tedavisi tam 3 hafta sürdü.

Yapılan Yargılama Neticesinde Saldırgan Köpeklerin Sahibine Hapis Cezası Verildi

Yaşanılanlardan bir türlü ders almayan yaşlı kadın sonunda tüm mağdurların şikayetçi olması üzerine mahkemeye çıkartıldı. Yapılan yargılamna sonucunda suçlu bulunan saldırgan köpeklerin sahibine hapis cezası (6 ay) verildi. Bununla da kalmayıp ayrıca 4 Milyon Won para cezasına çarptırıldı.

Malumunuz, ülkemizde de buna benzer olaylar sıklıkla yaşanmaktadır. Hem sokak köpekleri, hem evcil köpekler sık sık yolda parka vb yerlerde insanlara saldırmakta. Bu haberdeki olay uç bir örnek olmuş ama olaylar bu haddeye gelene kadar tedbir almayan hukuk sistemininde bu noktada ciddi ciddi tartılılması gerek. Bu konuyla alakalı siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından koregram takipçileriyle paylaşabilirsiniz.