Yargıtay, 2020’de öz ablasını öldüren caniye 30 yıl hapis cezasını onayladı.

Kimliği gizli tutulan 28 yaşındaki cani, Seul’ün yaklaşık 40 kilometre batısındaki Incheon’da bulunan bir apartmanda 30’lu yaşlarındaki ablasını 19 Mart 2020’de defalarca bıçaklayarak öldürmekten suçlu bulundu.

Mahkeme kayıtlarına göre, katil öldürdüğü ablasının cesedini 9 gün boyunca yaşadığı apartmanın çatı katında sakladı. 9 gün sonra cesedi bir valiz içine koyarak binadan çıkarttı. Daha sonra Ganghwa Adası’ndaki bir çiftliğin içinden geçen su kanalına götürüp attı.

Suçlu, mahkemedeki ifadesinde ablasıyla biriken kredi kartı borçları yüzünden aralarında bir tartışma başladığını belirtti. Daha sonra katilin hırsızlık vb adi suçlarada karıştığı konular gündeme gelince tartışma alevlendi. Bunun üzerine katil kardeş öz ablasını hunharca bıçaklayarak katletti.

Ablasının ortalıktan kaybolması üzerine soruşturma başlatan emniyet mensublarını ablasından zaman zaman telefon geldiğini bir yerlerde hayatta olduğunu söyleyerek yanıltmaya çalıştı. Öte yandan, öldürdüğü ablasının banka kartı vasıtasıyla ablasının banka hesabından para çekip harcadığı belirlendi.

Cinayetin üzerinden 4 ay geçtikten sonra 2021 yılının Nisan ayında kurbanın cesedi bulundu. Polisin yaptığı soruşturmasında öz kardesşi şüpheli bulunarak cesedin ortaya çıkmasından birkaç gün sonra göz altına alındı. Bönetçi mahkeme sanığın tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Mahkeme sürecinin sonunda sanığa 30 yıl hapis cezası verildi. Bunun üzerine sanığın avukatı bir üst mahkemeye gitti. Fakat sonuç değişmedi. Üst mahkemede suçun sabit olduğunu, sanığın suçu işleme nedeni ve şekli ile suçlunun olay sonrası işlediği polisi yanıltmak ve delilleri karartmak gibi diğer suçlarıda göz önünde bulundurarak mahkemenin vermiş olduğu kararı onadı. Böylece öz ablasını öldüren caniye 30 yıl hapis cezası kesinleşmiş oldu.

(Yonhap News)