Tahtakurusu ile mücadelede blockchain dönemi. Güney Kore, teknoloji ve kamu sağlığını bir araya getiren blockchain ile yeni bir uygulamaya başlıyor. 29 yaşındaki blockchain mühendisi Kang Jae-gu, ülkede baş gösteren tahtakurusu krizine karşı mücadeleye öncülük ediyor.

Bu yenilikçi yaklaşım, yakın gelecekte günlük 100 milyon blok zinciri kullanıcısına ulaşılmasını bekleyen kripto analisti Jamie Coutts’un öngördüğü gibi, blok zincirinin artan etkisine ilişkin küresel eğilimle örtüşüyor.

Tahtakurusu ile Mücadelede G. Kore’den Blockchain Hamlesi

Kang, Güney Kore’deki tahtakurusu istilalarını haritalandırmak için veri odaklı bir yaklaşım benimsiyor. Kang, blockchain altyapısını kullanarak tahtakurularının istila ettiği yerlerin yaklaşık konumlarını işaretleyen interaktif bir harita uygulaması geliştirdi. Uygulama, bedbugboard.com adresi üzerinden yayın yapmakta.

Tahtakurusu ile Mucadelede Blockchain Hamlesi

Kang “Bu girişim, blockchain sisteminin doğasında var olan şeffaflık ve insan odaklılık özelliklerinin halk sağlığı krizlerinde nasıl kullanılabileceğinin bir göstergesidir” dedi. Kang’ın bu uygulamayı geliştirmekteki motivasyonu ise böceklerden nefret etmesi. Öyle ki kendisi böcek hassasiyeti yüzünden daha önce 365 gün cıbınlık içinde uyumaktaymış.

Sitenin ziyaretçi sayısı günlük 50 bin civarında.

Gerçek Hayattaki Problemlere de Çözüm Üretiyor

Seul’ün özellikle gosiwon ve jjokbang gibi kompakt konut birimlerindeki tahtakurusu istilasına verdiği yanıt, blok zincirinin sorun çözme ethosuyla paralellik göstermektedir. Buna ek olarak Seul Belediyesi, hassas konutlarda yaşayanları korumak için 700 milyon won (535.000 $) gibi önemli bir bütçe ayırdı.

Bu proaktif duruş, piyasa döngülerinden bağımsız olarak teknolojinin güçlü bir şekilde benimsendiğini göstermektedir.

Seul Ulusal Üniversitesi Tropikal Tıp Fakültesi’n öğretim görevlisi Prof. Dr. Kim Ju-hyeon, sözleriyle durumun vahametinin altını çizdi:

“Tahtakuruları düzgün beslenmeseler bile 100 günden fazla yaşayabilirler. Hem çok küçükler ve aynı zamanda çok iyi saklanıyorlar.” dedi.

Kang’ın blok zinciri odaklı girişimi ile Seul’ün kararlı eyleminin bir araya gelmesi daha geniş bir anlatıyı vurgulamaktadır. Dahası, blok zinciri gibi teknolojilerin geleneksel sınırlarını aştığı bir dönemi yansıtıyor. Coutts’un blok zincirinin kaçınılmaz ve önemli etkisine ilişkin görüşünü yansıtır şekilde, gerçek dünyadaki sorunlara somut çözümler sunabilir.

Dünya çeşitli zorluklarla boğuşurken, blockchainin finans dışındaki sektörlerdeki rolü de büyümeye devam ediyor. Genel olarak, en inatçı zararlılarla bile mücadele etmek için teknoloji ve insan direncinin birleştiği bir geleceğe yol açıyor.