Wolseong Nükleer Santrali’nde sızıntı iddaları ülke gündemini karıştırdı. Santralin trityum radyo-aktif madde sızıntısının standartların üzerinde olduğuna yönelik basında yer alan haberlerden sonra iktidar partisi milletvekillerinin soruşturma talebinde bulunması üzerine tartışma başladı.

Yeniden Demokrat Parti (Deobulo Minju Dang) üyeleri, saha araştırması kapsamında Wolseong 1’in bulunduğu Gyeongju’yu ziyaret etti. Öte yandan muhalefetteki Milletin İktidarı, “Yeniden Demokrat Parti, Wolseong Nükleer Santralini araştırmayı ve sistematik yalan haberler yaymayı bıraksın” dedi.

Bu tartışma, geçen yılın haziran ayında KHNP tarafından hazırlanan 26 sayfalık “Wolseong Nükleer Santrali Alanında Yeraltı Sularındaki Trityum Seviyesi ve Eylem Planı” raporuyla başladı. Bu raporda, Nisan 2019’da Wolseong Ünite 3 yakınlarında yeraltı sularından alınan numunelerde trityum radyoaktivite seviyesinin litre başına 713.000 bekerel (Bq) ölçüldüğü bildirildi. Trityum; bir proton ve doğal yapıdaki bir normal hidrojene eklemlenmiş 2 nötronlu radyoaktif hidrojen izotopudur.

kore-nükleer-enerji-karşıtı-eylem

Atom Enerjisi Derneği’nden Çevrimiçi Konferans ile İddialara Cevap.

Kore Atom Enerjisi Birliği Nükleer Sorun ve İletişim Komitesi ile Kore Radyasyondan Korunma Derneği, “Wolseong Nükleer Santralindeki Trityum Gerçekten Tehlikeli mi?” konulu bir çevrimiçi basın toplantısı düzenleyerek son zamanlarda ortaya atılan iddialara tek tek cevap verdi.

Toplantıya KAIST Nükleer ve Kuantum Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Yong-Hoon Jung, Radyasyon Güvenlik Kültürü ve Araştırma Enstitüsü Direktörü Jae-ki Lee, Ulsan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (UNIST) Mekanik Havacılık ve Nükleer Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Hee-Ryeong Kim ve Kang Kang Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Profesör Kun-Wook katıldı. Bilim adamları kendilerine yöneltilen sorulara titizlikle cevap verdi.

Wolseong nükleer santrali çevresinde yaşayanların trityuma maruz kalma miktarı?

“2014’ten 2015’e kadar Wolseong çevresinde yaşayan 495 kişinin idrar örneği alınarak yapılan araştırma sonucunda, maruz kalma miktarı yılda yaklaşık 0,6 mikrosieverts (µSv) ile, 1mSv’lik yasal standardın 6/10.000’i olduğu gözlemlendi. Kasım 2018’den Temmuz 2020’ye kadarki dönemi kapsayan ikinci araştırmada ise maruziyet  3.4/10.000 yani yılda yaklaşık 0.34µSv olarak gözlemlendi. 0.6µSv, göğüs röntgeni sırasında maruz kalınan 50µSv’nin 83’te biridir. Profesör Yong-Hoon Jeong, “Yiyeceklerden kaynaklanan maruziyetle karşılaştırıldığında, yılda 6 muz yediğinizde maruz kalınan miktarla aynı.” dedi. Sv, insan vücudunu etkileyen radyasyon miktarını temsil eden bir birimdir. ”

Standardından 18 kat daha yoğun olan bir trityum salınması durumu var mı?

“Wolseong Nükleer Santrali Ünite 3 türbin binasının drenaj kanalındaki su toplama kuyusunda (rögar) bekleme halindeyken, trityum yoğunluğu litre başına 713.000 bekereldir. Bekerel, saniyede yayılan radyasyon miktarını ifade ediyor. Bununla birlikte, seyreltilerek dışarıya salındığında, yoğunluk yaklaşık 13 bekerel ve bu, 40.000 bekerel emisyon standardıyla karşılaştırıldığında önemsiz bir seviyedir. Litre başına 40.000 bekerel, bir nükleer santralden dışarıya atılan su için baz alınan miktardır, haznede bekletilen su için değil.

Trityumun insan vücudu üzerindeki etkisi?

Trityum, zayıf beta partiküllerini açığa çıkaran radyoaktif bir izotoptur ve vücut dışarıdan maruz kaldığında bu enerji cilde nüfuz edemez. Vücuda emildiğinde tüm vücuda dağılır ve idrarla atılır. Trityuma bağlı kanser vakası da yoktur. Hayvan çalışmalarında, ancak 500’microsievert den fazla maruz kalındığında farelerde kanser gözlemlenebilmektedir. Wolseong nükleer enerji santrali yakınlarında yaşayanların maruz kaldığı miktar ise, yılda 0,34 ila 0,6 microsieverts ile arasında çok küçük bir miktar”

Nükleer yakıt tanıklarında sızdırma var mı?

“Kore Nükleer Güvenlik Komisyonu ve ABD Nükleer Düzenleme Komisyonu (USNRC) litre başına 40.000 bekerel emisyon standardına sahip. Bununla birlikte, Kanada Nükleer Düzenleme Komisyonu 7.000 bekerel, Avustralya Atomik Radyasyon Güvenliği Dairesi standardı ise 9000 bekerel. Standartların ülkeden ülkeye farklılık göstermesinin nedeni, standartların uygulandığı suyun farklı olmasıdır. Kore ve Amerika Birleşik Devletleri boşaltılan suyu baz alarak hesaplama yaparken, diğer ülkeler (kuruluşlar) su arıtma tesislerindeki içme suyunu veya ham suyu baz almaktadır. Ayrıca, konsantrasyonu hesaplamak için baz alınan radyasyon dozu da farklılık göstermektedir. Kore ve ABD, yıllık 1mV yi temel alırken, diğer ülkeler 0.1mV’leri benimsiyor.”

Trityum yalnızca nükleer santrallerden mi kaynaklanır?

Trityum doğadada bulunmaktadır. Uzaydan Dünya’ya giren kozmik radyasyondan da meydana geliyor. Kozmik radyasyon tarafından üretilen trityum miktarı, yılda yaklaşık 0.06 excabecral (EBq) ‘dir. 1 EBq, 100 bekerele eşdeğer bir miktardır. Yapay trityum, askeri gece görüşlü ürünlerde de bulunur. Trityum, bugün karşılaştığımız tüm sularda mevcuttur. ”