Kore webtoon festivali için hükümet düğmeye bastı. Kore hükümeti, yaklaşık yirmi yıl önce ülkede ortaya çıkan ve dünya çapında popüler olan dijital çizgi romanları tanıtmak amacıyla 2024 Eylül ayında uluslararası bir webtoon festivali başlatmayı planlıyor.

Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı’nın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, açılış niteliğindeki Küresel Webtoon Festivali, 26-29 Eylül tarihleri arasında Seul’ün kuzeydoğusundaki yeni gelişen bir hipster mekanı olan Seongsu-dong’da düzenlenecek.

Festivalde, hem yurtiçinden hem de yurtdışından en seçkin içeriklere odul verilecek. Bakanlık festivali, sinema sektöründeki Cannes Film Festivali ile kıyaslanabilecek, sektörün en prestijli uluslararası etkinliği haline getirmeyi hedefliyor.

Festival, diğer webcomic etkinliklerinden daha canlı bir atmosfer sunacak ve karikatür eserlerine ve şirketlerine adanmış çok sayıda pop-up mağaza içerecek. Pop-up mağazalar ya da kısa süreli etkinlik mağazaları, genç tüketiciler arasında giderek daha popüler hale gelen son perakende trendlerinden birini temsil ediyor.

Bakanlık ve endüstri yetkililerine göre, web çizgi film tarihi, başlıca türler ve Kore Webtoon sanatçılarının temaları üzerine sergilerin yanı sıra söyleşi programları, imza etkinlikleri ve orijinal film müziklerini içeren müzik konserleri de yer alacak.

Kore Webtoon Festivali Seongsu’da Gerçekleştirilecek.

Bir zamanlar sanayi bölgesi olan Seongsu’da artık el yapımı zanaatkâr dükkânları, pop-up mağazalar, genç tüketicilerin ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan şık restoran ve kafeler bulunuyor.

seongsu-dong cafeler caddesi

Kore Webtoon festivalinin 80,000’den fazla yerli ve yabancı ziyaretçiyi çekmesi ve sadece pop-up mağazalar aracılığıyla 1.8 milyar wondan (1.3 milyon $) fazla satış yapması bekleniyor.

Yetkililere göre bakanlık ve ona bağlı Kore Yaratıcı İçerik Ajansı festivale hazırlanmak için büyük webtoon platformlarıyla temas halinde ve yedi üyeli bir danışma komitesi oluşturacak.

Akıllı telefonlar ve tabletler için optimize edilmiş dijital çizgi romanlar olan webtoonlar 2000’li yılların ortalarında Kore’de ortaya çıktı ve özellikle Netflix’in “Kingdom” ve “Sweet Home” gibi webtoon tabanlı dizi ve filmlerin başarısıyla uluslararası popülerlik kazandı.

Küresel webtoon pazarının 2023 yılında 5 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin edilirken, Kore webtoon endüstrisi önemli bir büyüme yaşadı ve toplam satışlar 2022 yılında 1,8 trilyon won’a ulaştı. Küresel pazar analist firması QYResearch, pazarın 2030 yılına kadar 20,4 milyar dolara ulaşacağı öngörüsüyle üstel bir büyüme öngörüyor.

Sıkı bir Kore takipçisi iseniz 2024’te İzlenmesi Gereken Kore Dizileri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.