Güney Kore’nin yeni cumhurbaşkanı 20 Mart 2022 Pazar günü yaptığı açıklamada, resmi adı 청와대 olan ve Türkçe ‘ye Mavi Saray diye çevrilen başkanlık sarayını taşıyacağını duyurdu. Halk ile daha iyi iletişim kurmak amacıyla cumhurbaşkanlığı ofisinin Seul merkezde bulunan Savunma Bakanlığı yerleşkesine taşınacağını söyledi.

Yeni başkanın bu planını açıklamasıyla birlikte, üst düzey devlet dairelerinin aceleci bir şekilde taşınmasının Güney Kore’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atacağına dair kaygılar arttı. Böylesine ciddi bir olayın derinlemesine düşünülüp detaylı şekilde planlanması gerektiğini savunan eleştirmenler yeni cumhurbaşkanlığı ofisinin yer alacağı alanda mülkiyet haklarını da ihlal edeceğini belirtti.

Öte yandan başkanlık ofisinin yerini değiştirmek, yeni seçilen başkan Yoon Suk Yeol‘un seçim kampanyasındaki vaatlerinden biriydi. 10 Mayıs 2022’de beş yıllık görev süresi başlayacak olan muhafazakar eski başsavcı, Mavi Saray’ın konumu ve tasarımının Güney Koreli liderlerin halktan kopuk oldukları ve aşırı güç kullandıkları yönündeki eleştirileri beslediğini söyledi.

Tüm eleştirilere rağmen yeni başkan Yoon, görevine yeni ofisinde başlamakta kararlı olduğunu ifade etti. Seul merkezdeki Savunma Bakanlığı yerleşkesini tercih etmesindeki sebebini ise söz konusu bina ve yerleşkenin hali hazırda güvenlik önlemlerinin üst düzeyde olması olarak belirtti. Savunma Bakanlığı yetkili ve çalışanlarının hemen yanda bulunan Genel Kurmay Başkanlığı binasına geçmeleri öngörülüyor. Tabi bu durumda Genel Kurmay Başkanlığı için yeni bir bina bulunması gerekiyor. Bunun içinde kademeli olarak Genel Kurmay personelinin Seul’un dışında kurulacak savaş harekat merkezine kaydırılması planlanıyor.