Ukrayna ordusundan bir yetkili, “Güney Kore’den gelen gönüllü Koreli askerler Ukrayna’da Rusya’ya karşı bizimle birlikte savaşıyor.” dedi.

Ukrayna Savunması Uluslararası Lejyonu sözcüsü Damien Magrou, Yonhap Haber Ajansı ile yaptığı bir röportajda gönüllü Koreli askerlerin Ukrayna’da faaliyet gösterdikleri bilgisini doğruladı. Ukrayna, Rusya’nın işgalinden birkaç gün sonra 27 Şubat’ta Ukrayna saflarında savaşan bir lejyon birliği kurduğunu duyurmuştu. Son yapılan açıklamalara göre söz konusu lejyon birliği şuan 20.000 kişiden oluşuyor ve 52 ülkeden katılımcı barındırıyor.

Yonhap News ile yapılan bu röportaj, Uluslararası Lejyonun Güney Koreli bir medya kuruluşu ile yaptığı ilk röportaj. Magrou, Güney Kore de dahil olmak üzere birçok ülkeden gönüllünün uluslararası tugaya katıldığını ancak hangi ülkeden kaç gönüllü geldiğini paylaşamayacağını belirtti. Ukraynalı yetkili Magrou söz konusu lejyon askerlerinin nerelerde ve ne şekilde konuşlandırıldığı bilgisini paylaşmayı güvenli bulmadığını söyledi. Fakat G. Kore’nin yakından tanıdığı  eski bir Güney Kore Donanması özel harp subayı ve yeni YouTuber olan Rhee Keun‘un henüz bir cephe birimine konuşlandırılmadığını söyledi.

Rhee, Rusya’ya karşı savaşa katılmak için Mart ayı başlarında Ukrayna’ya gittikten sonra medyanın dikkatini çekmişti.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, hükümetin gerekli onayı olmadan Rusya’nın işgaline karşı savaşmak için Ukrayna ordusuna katılmak isteyen vatandaşlarını olası hapis cezaları konusunda uyarmış ve 18 Mart’ta Rhee dahil dokuz Güney Koreli’nin Ukrayna’da gittiğini açıklamıştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, dokuz Koreliden üçünün Kore’ye döndüğü ve altısının hala Ukrayna’da olduğu bilgisi paylaşıldı. Halen Ukrayna’da olan 6 kişiden ikisinden hiç bir şekilde haber alınamadığı bildiriliyor.

Yonhap Haber Ajansı’nın geçtiği bu haber Koregram  tarafından çevirilmiştir.