1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışı için resmi davetli olarak gelen G. Kore Başbakanı Türkiye’de. Çanakkale’nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri üzerinden Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü 18 Mart 2022’de açıldı. Körpünün açık alan diye tabir edilen uzunluğu 2023 metre. Bu devasa uzunluğu ile Japonya’daki Akashi Kaikyō Köprüsü’nden sonra dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsü.

2016 yılında gündeme gelip, 2017 yılında ihalesi yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ihalesini Türk-Kore ortak konsorsiyumu kazandı. Konsorsiyumdaki şirketler aşaşıdaki gibi.

  • Daelim (Güney Kore)
  • Limak
  • SK (Güney Kore)
  • Yapı Merkezi OGG

Yapımı 5 yıl süren köprünin açılışı 18 Mart 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve G. Kore Başbakanı Kim Boo-Kyum‘un da katılımlarıyla resmi törenle gerçekleştirildi.

G. Kore Başbakanı 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Açılış Töreni İçin Türkiye’de

Açılış törenine katılmak için Türkiye’ye gelen G. Kore başbakanı Kim Boo-Kyum, törende kısa bir konuşma yaptı. Taahhüt edilen süre içerisinde köprünün inşaasını başarıyla tamamlayan Türk ve Koreli şirketleri tebrik eden Kim, köprünün yapımında emeği geçen herkesede ayrı ayrı teşekkür etti. Türkiye ile G. Kore arasındaki tarihi bağlara vurgu yaparak Türkiye ile G. Kore’nin kan kardeşi iki ülke olduğunu belirtti. Böyle bir projenin hayata geçirilmesine liderlik eden Cumhurbaşkanı Erdoğanı’da içtenlikle tebrik ettiğini ve kendisine teşekkür ettiğini belirtti.

Koregram olarak bizde bu yeni köprünün ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu köprü ile birlikte Türk Kore ilişilerinin güçlenerek devam etmesini temenni ediyoruz.